Някои ги използват за направата на козметика, други даже и в производството на мебели. Но има и хора, които ги готвят. Става дума, разбира се, за кафявите водорасли, които се превърнаха в тенденция в света на храната, тъй като те са новата задължителна съставка, която трябва да присъства в нашата кухня. Причините са главно хранителни, тъй като морските водорасли са богати на фибри, витамини и минерали, включително йод (всъщност, те са един от малкото вегански източници на йод).
До скоро на мода беше къдравото зеле, наричано още кейл. Водораслите обаче го изместват откъм ползи, затова ще ги разгледаме малко по-подробно.
На пазара можете да намерите различни видове, както и разнообразие от продукти като сушени водорасли, люспи от водорасли, чипс от водорасли и подправки от тях. Един от най-известните видове са кафявите водорасли, носещи името келп, които започва да навлизат все повече и повече в света на кулинарията.
Дотук добре, но къде да ги използваме?
Истината е, че всяко водорасло има свои собствени характеристики и може да се готви по специфичен начин. Келпът се използва в салати, подходящ е да се слага в супи, да се вари на бульон, да бъде като гарнитура за месо и риба. Пасва добре и на паста, ориз или бобови растения.
Специалистите обаче препоръчват водораслите да не се консумират повече от веднъж седмично, като те трябва да се избягват от бременни жени, както и от тези, които имат проблеми с щитовидната жлеза. Във всеки случай лекарят е този, който трябва да консултира всеки, който има съмнение дали е безопасно да яде водораслите.
Друго нещо, което е добре да се има предвид е, че някои продукти от келп може да са били допълнително обработени и да съдържат различни съставки като захар например. Най-добрият начин да се уверим в това, е да разгледаме по-отблизо етикетите за хранителните стойности на продуктите и да вземем този, който ни подхожда най-добре.
И накрая, не бива да забравяме, че нито една храна не прави чудеса сама по себе си. Цялостният баланс в тялото е нещо, което можем да постигнем само като се храним балансирано