Правилното съхранение на лука зависи най-вече от неговия вид. Белият, червеният и жълтият, които купуваме от пазара или магазина, обичат на хладно и сухо. При тях трябва да се избягва пряката слънчева светлина. Влагата и топлината също са враг на дълголетието на тези сортове. Важно е и мястото, на което ги държите, да бъде проветриво.
Всеки кухненски шкаф, който е далеч от печката, е отлично решение. Ако пък купувате по-големи количества, гаражът или килерът ще свършат добра работа. Друг вариант са нишите и гардеробите в коридора, тъй като това обикновено е помещение, където става течение и въздухът не е застоял.
Малко по-различни са нещата с био лука обаче. Той предпочита по-ниски температури и по тази причина, особено в зимните месеци, е добре да се съхранява в най-долното чекмедже на хладилника, което по правило е най-студената точка на уреда. На стайна температура той много бързо покълва.
Самото покълване не е проблемно, разбира се. Това все пак са просто стръкчета пресен лук. Процесът може да се наблюдава и в хладилника, но ако кълновете са само един-два, не се притеснявайте, на вашият лук му няма нищо.
Често в складови условия и с цел по-дълга трайност лукът бива изсушаван на топло място с минимални нива на влажност. Това му дава възможност да бъде годен почти три месеца. Дали е сушен най-лесно ще познаете по обелката му - тя е по-твърда и на допир прилича на хартия.
До какво да не държим лука?
Сигурно сте чували, че не бива да се държат на едно място с картофите. Зад това предупреждение има логика, тъй като лукът отделя големи количества етилен, който скъсява годността на картофите. Последните от своя страна пък съдържат много влага, която може да подпомогне по-бързото загниване на самия лук.
Избягвайте и да го оставяте в близост до плодове като банани, цитруси, ябълки и други, съдържащи много вода, както и такива, които имат силен аромат, тъй акто лукът има свойството да абсорбира миризми.
Как да разберем, че е време за кошчето?
Ако натиснете една глава лук в горната част и тя е мека, значи зеленчукът е за изхвърляне. Други признаци са образуването на мухъл, както и лошата миризма, разбира се. Покълването също е сигнал, че скоро ще настъпи процес на загниване. Затова се старайте като видите прокарали глави, да ги използвате с приоритет.
Не всички процеси обаче могат да бъдат забелязани с просто око. Някои бактерии действат само на един или два от вътрешните слоеве на лука и няма как да видим, че те са развалени преди да сме започнали да режем продуктите по време на готвене.
Ако усетите, че лукът вкъщи скоро няма да става за ползване, нарежете го по удобен за вас начин и го накиснете в бурканче с оцет, след което му сложете капачката. Така ще удължите живота му с още две седмици. А и това бързо и импровизирано консервиране ще го овкуси и ще го направи идеален за салати, сандвичи и бургери.