Качамакът е традиционно българско ястие, което се радва на популярност от векове. Това питателно ястие обикновено се приготвя от царевично брашно и вода, като се сервира горещо с различни гарнитури.
Произходът на качамака може да бъде проследен до цивилизацията на инките в Андите, където е бил основна храна поради високата си хранителна стойност, а и е бил лесен за отглеждане. Счита се, че когато турците завладяват балканите те пренасят културата на качамака със себе си. Постепенно той става неразделна част и от българската кухня, особено в региони като Родопите, Тракия и Северна България. Днес качамакът е все още обичана храна у нас и не спира да се радва на своята популярност.
Различни видове качамак в България:
Класическата рецепта: Традиционният качамак се приготвя чрез бавно варене на царевично брашно във вода, докато се получи гладка каша. След това се изсипва върху чиния или тава и се оставя да стегне. Обикновено се сервира с пръжки (джумерки), сирене, кисело мляко или мед.
Качамак с извара:Тя добавя допълнителен вкус към ястието, както и солидно количество протеини и така го превръща в една пълноценна закуска или обяд. Често се овкусява с червен пипер, лук или лютеница.
Сладки качамаци: В някои региони в България се правят и сладки варианти на калсическото ястие. Приготвя се чрез добавяне на настъргана тиква, захар и канела. По този начин се получава един оригинален и вкусен десерт.
Качамак с картофи: Картофите се варят заедно с царевичното брашно и така се получава уникална каша. Задължително се сервира с пържени яйца и натрошено сирене.
Качамак с гъби: За тези, които предпочитат вегетарианските ястия, тази рецепта е отличен избор. Гъбите се задушават с чесън, лук и подправки и се смесват с готовия качамак. Ястието е ароматно и засищащо.
Качамак с месо: Любителите на месо могат да опитат качамак с месо, обикновено приготвен с наденица, кървавица или свинско месо. Месото се запържва до златистокафяво и се добавя към гозбата. Често се сервира с лютеница или доматен сос.
Ето и няколко оригинални начина да включите качамака в други ястия:
На фруна: Нарежете охладения качамак на филийки и ги изпечете във фурната, докато станат хрупкави и златисти. Поднесете ги с гарнитура по ваш избор. Добра идея тук е използването на гуакамоле, хумус и даже сладолед, ако ще поднасяте ястието за десерт.
Палачинки от качамак: Смесете сварения качамак с бита сметана или кисело мляко, докато се достигне гъста консистенция, подобна на тесто за палачинки. Изсипете един черпак в предварително загрят тиган и оставете да се запече, докато се образуват мехурчета по повърхността, след което обърнете палачинката и я изпечете от другата страна. Сервирайте с мед, заквасена сметана или натрошено сирене и масло.
На супа: Добавете сварения качамак към зеленчуков или телешки бульон, заедно с малко заквасена сметана и прясно нарязан магданоз. Ще се получи отлична крем супа, подходяща за всеки сезон.
Пълнен качамак: Направете дупка в центъра на глинено гювече, пълно с качамак. Запълнете я с плънка по ваш избор. Могат да се използват задушени зеленчуци, боб и настърган кашкавал. Сложете бучка масло на всяка порция и затворете с капачето. Печете във фурна за около 30 мин.
В салата: Охладете качамака и го нарежете на малки кубчета. Оставете ги за 10 мин. в камерата или фризера. Смесете ги със свежи зеленчуци като краставици, домати и чушки. Овкусете салатата със зехтин, лимон и чесън.