Какво значи ,, рафиниран зехтин и олив ойл.... , които НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВаТ за консумация, ? Продават ли ги в хранителните магазини? Под какви марки? И не трябва ли да са забранени.
Изключително безполезна статия. Това дори не е статия, а копи / пейст пълнеж,за да изкара някой лев. Отвратителна публикация с подвеждащо заглавие. Така и не си е направила труда да проучи кой зехтин е полезен и как да се различава от фалшивия.
Бих написал 2-ка за тази статия защото не дава нужната информация. Качестения зехтин се разпознава когато се постави на студено, той се сгъстява като най-добрия зехтин образува топчета.
Основната полза от зехтина е, че издържва малко по-дълго на високи температури, преди да започне да образува свободни радикали в големи количества. А дали е екстра върджин или не, няма особено голямо значение. Важното е, да е студено пресован, натурален продукт. Дори да не е пречистен ( както помачето например ), няма нищо лошо.
“ Смята се, че за пръв път производството на зехтин е започнало около 2 500 години преди Христа” Преди Христа няма как да е имало зехтин!
Полза има само от Екстра Върджин и то в сурово състояние - пр салата . Ако се използва за пържене , всичките му полезни свойства заминават .
И все пак никъде в статията не разбрах как да разпознаем дали един зехтин е наистина екстра върджин или не, без значение какво е написано на етикета. Освен да го проверим в лаборатория, разбира се :) Има вариант, който макар и не на 100% дава повод за размисли - ако се остави в хладилник за 24ч и се види дали консистенцията се променя, т.е. истинския преминава в гелообразно и дори твърдо състояние...
Най-качественият зехтин е Extra Virgin и с ниска степен на киселинност. Затова и така наречения "лампанте" (lampante - от испански "lampara") е с ниско качество и се използва за осветяване на лампи)
Освен фалшив зехтин често се пробутват имитации на шафран и уасаби. Конкретно уасабито често е оцветен хрян.
Аз да ви кажа какво знам, понеже в статията не става много ясно. Говорил съм си с производители на зехтин. Казаха ми - гледай параметъра oxydation - окисленост. Най-качествения зехтин е с 0.1. За България качествен се разбира 0.3. Вече 0.5 и 1 отиват към ниско качество (и ниска цена). Ако няма написан този параметър на етикета е много вероятно да е 1 и повече. Иначе всяка година купувам зехтин от Атон. Монасите там знаят как се прави и имат традиция да го произвеждат от хиляда години.
Дискусия