Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

За Св. Валентин: Рецептата за романтична вечеря от новите господари в кухнята

Две предложения от шеф Владимир Тодоров и шеф Любомир Тодоров


Любомир Тодоров и Владимир Тодоров са сред най-известните съвременни шеф-готвачи у нас. Съвсем скоро зрителите ще се запознаят с техните топ кулинарни познания в праймтайма на bTV. Двамата готвачи с еднаква фамилия, но без роднинска връзка, ще са основни авторитети в премиерното кулинарно риалити "Моята кухня е номер едно" и ще определят кой ще спечели рекордната награда от 75 000 евро. За първи път в кулинарно състезание се впускат двойки, а не самостоятелни играчи.

Любомир Тодоров и Владимир Тодоров са натрупали богат опит зад граница - Любомир има дългогодишна практика в престижни кухни в Германия, а днес е главен шеф в петзвездни локации. Владимир е живял и работил в САЩ и Нидерландия, Белгия и други държави със силно развита гастрономическа култура, а днес е собственик на няколко култови заведения в София и автор на популярна кулинарна книга. И двамата имат опит в ресторанти, отличени с една и повече звезди "Мишлен".

Ето и техните предложения за перфектната романтична вечеря за Свети Валентин с любимия човек у дома.

Рецептата на Любомир Тодоров за основно ястие:

Снимка: "Моята кухня е номер 1", колаж: Мирoслава Павлова, Dir.bg

Пъстърва от Рила, пълнена и поширана, със зелени аспержи и прегоряло масло

Необходими продукти:

За плънката:

  • 250 г щука или бяла риба
  • 250 г чисто месо от скариди
  • 60 г яйчен белтък
  • 500 мл сметана 20%
  • сол - около 9 г на килограм

Рибата и скаридите трябва да са много добре охладени. Смилат се в кутер до гладка текстура. Добавят се белтъците и накрая сметаната.

Пъстървата: 2 пъстърви

Обезкостете и почистете пъстървата, отстранете кожата. Подредете филетата две по две и сложете плънката между тях. Поширайте на 85°C за 12-15 минути.

Аспержи: по 5 на човек (общо 10 броя)

Бланширайте в кипяща вода, след което шокирайте в ледена вода. Преди сервиране сотирайте в малко масло със сол, чесън и щипка индийско орехче.

Емулсия от прегоряло масло:

  • 150 гр. прегоряло масло
  • 75 гр. прясно масло
  • 150 мл вода
  • сол на вкус

Сос от прегоряло масло:

  • 3 шалота
  • 250 мл сухо бяло вино
  • 250 мл рибен бульон
  • 750 мл сметана 20%
  • 375 гр. прегоряло масло

Задушете шалота в масло, деглазирайте с вино, добавете бульон и редуцирайте наполовина. Прибавете сметаната и прегорялото масло до гладък сос.

Сервирайте пъстървата с аспержите и залейте с емулсията.

Рецептата на Владимир Тодоров за десерт

Снимка: "Моята кухня е номер 1", колаж: Мирoслава Павлова, Dir.bg

Шоколадов мус с печен бял шоколад

Необходими продукти:

За шоколадовия мус:

  • 60 мл вода
  • 60 г захар
  • 1 яйце
  • 50 г жълтък
  • 125 мл пълномаслена сметана (1)
  • 310 г тъмен шоколад
  • 340 мл пълномаслена сметана (2)
  • 5 г желатин на листа

За печения шоколад: 100 г бял шоколад

Начин на приготвяне:

  1. Загрейте фурната на 160 °C. Разстелете белия шоколад върху хартия за печене и печете 15 минути, докато стане леко карамелен. Оставете да изстине и начупете на парченца.
  1. Накиснете желатина в студена вода.
  1. Разбийте сметана (2) до меки връхчета.
  2. Разтопете тъмния шоколад на водна баня. Загрейте сметана (1) до кипване,
  3. отцедете желатина и го разтворете в сметаната. Залейте шоколада и разбъркайте до гладък ганаш.
  1. В метална купа смесете вода, захар, яйце и жълтък. Гответе на водна баня до 82 °C, докато сместа утрои обема си.
  1. Добавете яйчената смес към шоколадовия ганаш, оставете леко да се охлади и внимателно прибавете разбитата сметана (2).

Разпределете в чаши или купички и охладете поне 2 часа. Сервирайте с парченца печен бял шоколад.

Дайте оценка:

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче
// OneSignal Bell